| Kawasaki VN 800 Vulcan Drifter |
| Displacement (bore*stroke) | 805 cm³ (88 mm * 66,2 mm) |
| Valves | 4 per cylinder |
| Torque | 1 Nm at 3.300 rpm |
| Power | 42 kW (57 HP) at 7.000 rpm |
| Transmission | Five-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.615 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Front tyre | 130 |
| Rear tyre | 140 |
| Tank capacity | 15 liter |
| Kerb weight (dry) | 248 kg |
| Year of manufacture | 1999 |