|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
1996
| Kawasaki EN 500 C |
| Engine | In-line two-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 498 cm³ (74 mm * 58 mm) |
| Valves | 4 per cylinder |
| Power | 33 kW (45 HP) at 8.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.595 mm |
| Front tyre | 100 |
| Rear tyre | 140 |
| Tank capacity | 15 liter |
| Kerb weight (dry) | 199 kg |
| Year of manufacture | 1996 |

cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|