| Kawasaki VN 750 Vulcan |
| Displacement (bore*stroke) | 749 cm³ (84,9 mm * 66 mm) |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liquid |
| Power | 49 kW (66 HP) at 7.500 rpm |
| Transmission | Five-speed, manual |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 100 |
| Rear tyre | 150 |
| Tank capacity | 13 liter |
| Kerb weight (dry) | 223 kg |
| Year of manufacture | 1987 |