|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
ZRX 1200 R


| Kawasaki ZRX 1200 R |
| Engine | Four-cylinder in-line |
| Producers country | Japan |
| Displacement | 1164 cm³ |
| Bore * stroke | 79 * 59,4 mm |
| Engine control | DOHC |
| Valves | 4 per cylinder |
| Mixture preparation | 4 Venturi carburetors |
| Cooling | Liquid |
| Output power | 83 kW (112 HP) |
| Nominal rotation speed | 8500 rpm |
| Power drive position | Transversal engine, chain drive |
| Transmission | Five-speed |
| Brakes f/r | Disc, 2 front, 1 rear |
| Maximum speed | More than 290 km/h |
| Basic weight | 191 kg |
| Year of manufacture | 2003 |
cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|