|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z

2007
| Kawasaki Estrella |
| Engine | Single cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 249 cm³ (66 mm * 73 mm) |
| Compression | 9 : 1 |
| Engine control | Ohc |
| Valves | 2 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Lubrication | Wet sump |
| Torque | 9 Nm at 6.500 rpm |
| Power | 14 kW (20 HP) at 8.000 rpm |
| Clutch | Wet multiple plates |
| Transmission | Five-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.400 mm |
| Front tyre | 90 |
| Rear tyre | 110 |
| Length | 2.075 mm |
| Width | 755 mm |
| Height | 1.030 mm |
| Tank capacity | 13 liter |
| Kerb weight (dry) | 146 kg |
| Year of manufacture | 2007 |

cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|