| Kawasaki KLX 400 SR |
| Engine | Single cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 398 cm³ (90 mm * 62,6 mm) |
| Compression | 11 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 11 Nm at 6.989 rpm |
| Power | 2.011 kW (1 HP) at 6.989 rpm |
| Transmission | Five-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.485 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 80 |
| Rear tyre | 120 |
| Length | 2.310 mm |
| Width | 875 mm |
| Height | 1.240 mm |
| Tank capacity | 13 liter |
| Kerb weight (dry) | 132 kg |
| Year of manufacture | 2003 |