| Kawasaki ZX 6 R |
| Engine | In-line four-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 599 cm³ (67 mm * 42,5 mm) |
| Compression | 13 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 13 Nm at 11.700 rpm |
| Power | 97 kW (131 HP) at 14.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.405 mm |
| Front brake | 2 discs, 4 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 120 |
| Rear tyre | 180 |
| Length | 2.105 mm |
| Width | 720 mm |
| Height | 1.125 mm |
| Tank capacity | 17 liter |
| Kerb weight (dry) | 167 kg |
| Year of manufacture | 2007 |