|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
2003
| Kawasaki ZX 6 RR |
| Engine | In-line four-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 599 cm³ (67 mm * 42,5 mm) |
| Compression | 13 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 13 Nm at 12.000 rpm |
| Power | 89 kW (120 HP) at 13.200 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.400 mm |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 120 |
| Rear tyre | 180 |
| Length | 2.025 mm |
| Width | 720 mm |
| Height | 1.110 mm |
| Tank capacity | 18 liter |
| Kerb weight (dry) | 161 kg |
| Year of manufacture | 2003 |

cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|