|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
1992
| Kawasaki ZXR 400 |
| Engine | In-line four-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 398 cm³ (57 mm * 39 mm) |
| Compression | 12 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Torque | 12 Nm at 12.000 rpm |
| Power | 48 kW (65 HP) at 13.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.385 mm |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 120 |
| Rear tyre | 160 |
| Length | 1.995 mm |
| Width | 700 mm |
| Height | 1.080 mm |
| Tank capacity | 16 liter |
| Kerb weight (dry) | 159 kg |
| Year of manufacture | 1992 |

cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|