| Kawasaki KLX 300 R |
| Engine | Single cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 292 cm³ (78 mm * 61,2 mm) |
| Compression | 11 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Torque | 11 Nm at 7.500 rpm |
| Power | 24 kW (33 HP) at 8.500 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.435 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 80 |
| Rear tyre | 100 |
| Length | 2.215 mm |
| Width | 910 mm |
| Height | 1.220 mm |
| Tank capacity | 10 liter |
| Kerb weight (dry) | 106 kg |
| Year of manufacture | 2002 |