| Kawasaki Z 750 |
| Engine | In-line four-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 748 cm³ (68,4 mm * 50,9 mm) |
| Compression | 11 : 1 |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 11 Nm at 8.300 rpm |
| Power | 79 kW (106 HP) at 10.500 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | chain |
| Wheelbase | 1.440 mm |
| Front brake | 2 disc, 2 piston, sliding caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 120 |
| Rear tyre | 180 |
| Length | 2.085 mm |
| Width | 805 mm |
| Height | 1.100 mm |
| Tank capacity | 18 liter |
| Kerb weight (dry) | 203 kg |
| Year of manufacture | 2007 |