| Kawasaki ZX 9 RNinja |
| Engine | In-line four-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 899 cm³ (75 mm * 50,9 mm) |
| Valves | 4 per cylinder |
| Torque | 1 Nm at 9.000 rpm |
| Power | 106 kW (143 HP) at 11.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.415 mm |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 120 |
| Rear tyre | 180 |
| Tank capacity | 19 liter |
| Kerb weight (dry) | 183 kg |
| Year of manufacture | 1998 |