| Kawasaki VN 800 Vulcan Classic |
| Displacement (bore*stroke) | 805 cm³ (88 mm * 66,2 mm) |
| Compression | 9,5 : 1 |
| Engine control | Ohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Torque | 9,5 Nm at 3.300 rpm |
| Power | 41 kW (55 HP) at 7.000 rpm |
| Transmission | Five-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.600 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Front tyre | 130 |
| Rear tyre | 140 |
| Length | 2.380 mm |
| Width | 940 mm |
| Height | 1.125 mm |
| Tank capacity | 15 liter |
| Kerb weight (dry) | 235 kg |
| Year of manufacture | 2005 |