| VW Touareg R50 |
| Engine | V-Zehnzylinder |
| Hubraum (bore*Hub) | 4.921 cm³ (81 mm * 95,5 mm) |
| Compression ratio | 18,5 : 1 (Diesel) |
| Engine control | ohc |
| Valves | 2 per cylinder |
| Loading | Turbo |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 850 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 257 kW (350 HP) at 3.500 rpm |
| Transmission | Automatik, sixgang |
| Drive train | Front engine, longitudinal |
| Wheelbase | 2.855 mm |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | 295/35 R 21 Y (9") |
| Wheels rear | 295/35 R 21 Y (9") |
| Length | 4.754 mm |
| Width | 1.928 mm |
| Height | 1.778 mm |
| Kerb weight | 2.600 kg |
| Tank capacity | 100 Liter |
| CO2-emissionen | 333 g/km |
| Maximum speed | 235 km/h |
| Year of manufacture | 2008 |